Na Európskej noci výskumníkov 2017 prezentovali svoje výsledky aj výskumníci z Technickej fakulty

Festival vedy Európska noc výskumníkov je projekt podporovaný programom Európskej komisie  na podporu výskumu, vývoja a inovácií - Horizon 2020.  Tvorí súčasť celoeurópskej iniciatívy zameranej na populárno-vedeckú činnosť a učenie sa zábavnou formou. Uskutočňuje sa každý rok posledný piatok v septembri a je do nej zapojených viac ako 30 krajín a vyše 300 miest. Podujatie pod hlavičkou Noci výskumníkov interaktívnou formou predstavuje širokej verejnosti dôležitosť práce  výskumníkov pre spoločnosť, a zároveň propaguje kariéru výskumného pracovníka medzi mladými ľuďmi a ich rodičmi.

Technická fakulta sa na tomto ročníku reprezentovala tromi stánkami v Starej tržnici v Bratislave.
V stánku pod názvom „Ovládaj mobilný robot virtuálne“ návštevníci riadili mobilného robota pohybom rúk prostredníctvom bezdotykového senzorického systému. Stánok sa tešil veľkej pozornosti predovšetkým účastníkov mladšej vekovej kategórie, ktorej s veľkou trpezlivosťou predvádzali tajomstvá praktického využitia tohto zariadenia Ing. Marián Kišev a Ing. Vladimír Cviklovič, PhD. Svoje rezervy v stisku rúk, ťahu rúk a mŕtvom ťahu návštevníci so záujmom odhaľovali v stánku „Otestuj si svoju silu“. Účastníci všetkých vekových kategórií prevažne nežnejšieho pohlavia nedali doc. Ing. Ondrejovi Lukáčovi, PhD.  a Ing. Martinovi Olejárovi, PhD. vydýchnuť počas celého podujatia. V poradí tretí stánok prezentovaný pod názvom „Robot, nasleduj ma“, pod taktovkou Ing. Stanislava Pauloviča, PhD. a Ing. Lukáša Vacha odkrýval záujemcom úroveň počítačového videnia prostredníctvom šesťkolesového mobilného robota. Účastníci sa mohli oboznámiť s kvalitou a presnosťou identifikácie predmetov v priestore, na ktorej pracuje už dlhšiu dobu Ing. Ladislav Tóth, PhD.

Naša fakulta aj na jedenástom ročníku Noci výskumníkov zožala svojou prezentáciou úspech a veľký záujem mladších návštevníkov a ich rodičov. Teší nás aj tá skutočnosť, že sme sa stali už štvrtýkrát súčasťou podujatia, ktoré je ako jedno z mála akceptované a navštevované širokou verejnosťou.