Technická fakulta nadväzuje spoluprácu s najvýznamnejším výrobcom železničných vozňov v Európe

Spoločná foto predstaviteľov TF SPU v Nitre a TATRAVAGÓNKY

Na pôde spoločnosti TATRAVAGÓNKA a.s. Poprad sa v piatok 15.3.2024 uskutočnilo pracovné stretnutie medzi predstaviteľmi Technickej fakulty SPU v Nitre a vedením spoločnosti, ktorú zastupoval Ing. Marián Moravčík, Ph.D., hlavný konštrukčný inžinier, spolu s vedením odštepného závodu TATRAVAGÓNKA Tlmače spol. s r.o., ktorý zastupoval Ing. Jána Profanta, zástupca generálneho riaditeľa. Technickú fakultu reprezentovali dekan fakulty prof. Ing. Roman Gálik, PhD., prodekan pre spoluprácu s praxou a transfer inovácií doc. Ing. Jozef Žarnovský, PhD., prodekan pre vzdelávanie a akreditáciu študijných programov doc. Ing. Ján Kosiba, PhD., vedúci ústavu poľnohospodárskej techniky, dopravy a bioenergetiky prof. Ing. Zdenko Tkáč, PhD. a zástupca Oddelenia dopravnej výchovy a služieb Ing. Ľubomír Bureš.

Výrobný areál v Tlmačoch začína opäť s rozvíjaním strojárskej výroby, tentokrát so zameraním na výrobu nákladných železničných vagónov určených na prepravu kontajnerov. Výrobný program spoločnosti je úzko previazaný s materskou firmou TATRAVAGÓNKA a.s. Poprad, ktorá zákazníkom po celom svete poskytuje svoje špičkové technické know-how a vlastné portfólio viac ako 100 rôznych moderných konštrukčných typov vagónov. Využíva aj technológie, ktoré sa uplatňujú pri preprave potravín a poľnohospodárskych produktov. Stretnutie sa nieslo v duchu možnej spolupráce v oblasti pedagogickej, výskumnej a v ďalších spoločných prienikoch pre vzájomnú spoluprácu, a to najmä v oblasti strojárstva a robotizácie využívanej pri výrobe vozňov.

Súčasťou stretnutia bolo aj podpísanie Memoranda o spolupráci, kde sú deklarované možnosti spolupráce v rôznych oblastiach. Na záver stretnutia sa zúčastnení zhodli na bodoch spolupráce, ktoré boli zachytené v Memorande o spolupráci. V oblasti výskumu sa body spolupráce rysujú v možnosti tvorby spoločných projektov. Všetci zúčastnení sa rozišli s dobrým pocitom, že vzájomná spolupráca sa bude v najbližšej dobe rozvíjať.